Karen Hawkins – “Raamatuhaldjas”

Kirjastus Ersen, 2019, 360 lk.

Armas ja südamlik raamat ühest väikesest USA linnast nimega Dove Pond, mille asutajaks on sajandeid tagasi olnud erilise väega Dove’ide perekond. Igal selle pere naisel on mingi võime. Tegelane, kelle järgi “Raamatuhaldjas” oma nime on saanud (kuid kes veidral kombel ei ole üldse peategelane!!!), suudab näiteks leida iga inimese jaoks õige raamatu. Õigemini raamat ise annab teada, kelle juurde ta minema peab ja kuigi Sarah (raamatuhaldjas) ei oska seletada, miks see nii on, läheb inimesel iga kord mingil hetkel just seda raamatut vaja.

Tegevus läheb käima siis, kui linnakese kolib elama keerulise minevikuga Grace, kes peab hoolitsema nii oma kadunud õe 8-aastase tütre kui Alzheimeri diagnoosiga kasuema eest, kuid kes lisaks sellele on määratud päästma ka Dove Pondi linna. Lihtsalt ta ise ei tea seda 🙂

“Raamatuhaldjas” puudutatakse mitmeid valulisi teemasid nagu hüljatud lapsed, post-traumaatiline stressihäire (mille all kannatab Grace’i noor naabrimees) ja Alzheimeri laastav mõju tervele perekonnale, kuid loomulikult ei puudu ka armastus, sõprus ja väikese kogukonna ühtehoidmine. Ainus, mis veidi häiris, oli raamatu tõlge. Kohtasin paaril korral ikka väga kummalisi lauseid. Pidin neid suisa mitu korda lugema ja isegi siis ei jõudnud päris hästi kohale, mida öelda oli tahetud. Õnneks selliseid kohti liiga palju polnud ja sisu oli piisavalt kaasahaarav, et panna unustama konarusi tõlkes.

Pean ausalt tunnistama, et tahaks hetkel selliseid raamatuid rohkem lugeda. Raamatuid, mis lähevad kergelt edasi ja mille lõppedes jääb hinge helge ja positiivne tunne, isegi, kui see on segatud tibakese nukrusega. Nii väga oleks vaja, et meie praeguses maailmas oleks rohkem Sarah Dove’i suguseid positiivsusest pakatavaid päiksekiiri, Grace Wheeleri moodi kartmatuid ja ettevõtlikke tegutsejaid ning Dave Pondi elanike soojust, abivalmidust ja ühtekuuluvustunnet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s