Millal võib hakata nimetama ennast kirjanikuks?

Olen aeg-ajalt mõtisklenud teemal, et millal siis õigupoolest võib hakata nimetama end kirjanikuks? Kas iga inimene, kes on kirjutanud valmis ühe raamatu, on kohe kirjanik? Aga kaks? Kolm? Või sõltub see raamatu sisulisest väärtusest? Või lehekülgede arvust? Või mõlemast? À la kui kirjutad ühe korraliku paksu telliskivi, mis on täis apokalüptilist ängi, siis oled kirjanik, aga kui piirdud õhukeste “sopakatega”, siis mitte?


Wikipedia väidab, et “kirjanik on isik, kes kirjutab ilukirjandust ehk belletristikat”. Nii võiks ju mõelda, et treid ühe ilukirjandusliku romaani valmis ja voilà! – kirjanik. Kuigi jah, sama artikkel lisab ka, et “traditsiooniliselt eristatakse kutselisi ja harrastuskirjanikke. Piir nende vahel on hägus. Kutselise kirjaniku ligikaudsed tunnused on kuulumine kirjanike kutseühendusse ja elatumine tööst kirjanikuna, ent on tunnustatud kirjanikke, kes ei kuulu kirjandusorganisatsioonidesse. Ka on Eestis raamatuturu väiksuse tõttu vähe neid, kes ainuüksi ilukirjandusega elatist suudaks teenida.” Ee… Et siis kirjanik võib olla ka see, kes ei kuulu ühtegi organisatsiooni ega elata ennast kirjutamisega ära? Alguses tagasi.


Hea küll. Läheneme siis teisest nurgast. Olen kirjutanud juba mitu asja, neist avaldatud on üks luulekogu, üks käsiraamat ja 5-6 artiklit ajakirjas. Ilukirjanduslik romaan ootab toimetamist, leping kirjastusega selle avaldamiseks on juba sõlmitud. Kas ma nimetan end kirjanikuks? Ei. Miks mitte? Hea küsimus. Lapsest saati on minu põlvkonnale pähe taotud: “ära uhkusta!”, “tibusid loetakse sügisel”, “enda kiitmine pole ilus” ja nii edasi samas vaimus. Aga kuulge! Kes siis veel kui mitte ise? Või jäämegi elu lõpuni kinni sellesse “ah mis nüüd mina” mentaliteeti? Muidugi ma ei arva, et peaksin eeskuju võtma endast 10-15 aastat noorematest, kes piltlikult öeldes lihtsalt jalaga ukse lahti löövad, kuid enda pisendamine ei vii ju samuti kuhugi.


On muidugi veel üks võimalus. Äkki on õige aeg hakata end kirjanikuks nimetama siis, kui TEISED seda teevad? Aga kes teised? Ema? 😀 Või muutud sa kirjanikuks siis, kui rabeled oma ekstravagantsuste, skandaalse käitumise ja räigete väljaütlemistega meedia tähelepanu keskpunkti (natuke servast pead muidugi kirjutama ikka ka)?


Minu reisinippide käsiraamatu toimetaja ütles, et kirjanik on see, kellel on avaldatud KOLM asja. Seda uskudes võiks arvata, et olen ju vaid väikese sammu kaugusel 😊 Mnjah. Kuid esimene neist avaldatutest oli luulekogu ja teine käsiraamat. Kirjanik kirjutab aga ILUKIRJANDUST.

Äkki ma mõtlen valesti, aga mulle tundub, et kirjanikuks saamisel/olemisel on siiski veel mingi sügavam dimensioon, mis ei sõltu absoluutselt sellest, kui palju või kui pakse raamatuid valmis “treitakse” või kui aktiivselt ennast eksponeeritakse. See on mingi sisemise tunnetuse küsimus, võrreldav sellega, miks üks muusika looja on “helilooja” aga teine lihtsalt “laulukirjutaja”. Seda ei saa mõõta, seda ei saa reglementeerida, seda saab ainult tunnetada. Südamega.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s