Paberraamat või e-raamat?

See oli üle-eelmise aasta algus, kui mind ootas ees pikk kontserdireis USA-s. Tuur pidi kestma terve jaanuari, see algas New Yorkis ja Kandas ning lõppes Floridas. Seisin vist esimest korda elus küsimuse ees, kuidas pakkida kohvrit kuuajaseks reisiks, kui on teada, et eesootavad temperatuurid kõiguvad vahemikus -10°C kuni +30°C. Ja kui kaasa tuleb võtta KÕIK – alates bikiinidest kuni talvesaabasteni, siis kuidas pagana pärast mahutada kohvrisse veel raamatud???

Kuni selle ajani polnud mul pähegi tulnud mõelda e-raamatutest, aga nüüd tundus see olevat ainus variant. Mitte et see mulle meeldinud oleks.

Ma armastan raamatuid. Justnimelt paberraamatuid. Ma armastan neid nuusutada ja käes hoida ja aeg-ajalt riiulis ümber tõsta. Ma armastan ulaka tekstiga järjehoidjat, mille sõbrannalt sünnipäevaks sain. Ma armastan istuda koos sellesama sõbrannaga tema raamatukogutoas ning rääkida kirjandusest. Ma armastan selles toas lahtikäival diivanil magada, sest kus veel peaks tulema parem uni, kui mitte raamatute keskel?

Mis aga puutub sellesse USA reisi, siis teadsin, et terve kuu lugemismaterjali kaasa vedamine on välistatud. Lihtsalt ei mahu kohvrisse ja isegi kui mahuks, siis lennufirmade ettekirjutused pagasi kaalu osas seavad omad piirangud. Samas näis e-lugeri soetamine olevat tol hetkel liiga kulukas lõbu, eriti kuna ma polnud kindel, kui palju seda edaspidi üldse kasutama hakkan, seega uurisin, mis variante veel on. Jõudsin järeldusele, et kui tahta e-lugerit, on kaks võimalust:

  • Laenata mõnelt sõbralt
  • Laenata Tallinna Keskraamatukogust (tasuta ja kuni 21-ks päevaks)

Teine moodus oli kasutada juba olemas olevat tahvelarvutit. Rääkides sõprade ja tuttavatega jäi sõelale kaks varianti (millest üks ei välista muidugi teist):

  • Wattpad (tasuta äpp)
  • Elisa Raamat (kuutasuga 8.99)

Ühelt healt tuttavalt sain veel ka lisanipi: laadida tahvlisse äpp nimega Blue Light Filter, mis muudab ekraani valguse silmasõbralikumaks. Lõpuks otsustasingi Elisa Raamatu kasuks, tõmbasin Blue Light Filteri ning läksin endale täiesti mitteomaselt reisile vastu ilma ühegi raamatuta kohvris. Usun, et lugesin sellel reisil läbi vähemalt 5-6 e-raamatut ja ajas asja ära küll.

Kas ma aga tahaksin permanentselt asendada paberraamatud e-lugeriga? Ei.

Ma saan aru, et e-raamatul on omad plussid: lihtne kaasas kanda, ei võta kohvris ruumi, lihtne hankida, maksab tavaliselt vähem jne. Reisidel absoluutselt asendamatu! Tean päris mitut inimest, kes on täielikult e-lugeri usku. Praegused e-lugerid on ju ka väga mugavad – taustvalgustusega ja puha. Mahutavad tuhandeid raamatuid, on kerged, aku peab kaua vastu jne. Mõned on vist isegi veekindlad, seega loe kasvõi vannis kui soovid.

Aga paberraamatut käes hoides on ikka see PÄRIS tunne. Või kuidas teile tundub?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s