Kuidas valida raamatule pealkirja?

Võin kihla vedada, et iga kirjanik on vähemalt korra elus seisnud küsimuse ees, millist pealkirja oma raamatule valida. Muidugi ei pruugiks me siinkohal rääkida ainult raamatutest, pealkirja leidmisega võivad hädas olla ka need, kes kirjutavad blogisid, artikleid vms, aga mulle tundub, et lühemate ja väga konkreetse suunitlusega kirjutiste puhul on asi lihtsam, sest enamasti juhatab käsitletav teema juba ise pealkirja juurde. Raamatutega nii libedalt ei lähe.

Mina ei nimeta ennast kohe kindlasti veel kirjanikuks, olen selleks alles liiga algaja, aga teemaga olen sellegipoolest veidi kokku puutunud. Mõnes mõttes võib öelda, et mul on siiani vedanud, sest praeguseks hetkeks loodud teoste puhul ei ole ma teab mis ränka vaeva pidanud nägema, pealkirjad on kuidagi ise minuni jõudnud. Avaldatud asjadest tuli luulekogu nimi „Halo“ väga lihtsalt – selle inspiratsiooniks oli üks fotodest, mis mu luuletusi raamatus ilmestab, reisinippide käsiraamat „Passist reispassini“ sai oma pealkirja koos samuti kirjutamishuvilise sõbrannaga sõnadega mängides. Viimase valmis, kuigi avaldamata ilukirjandusliku käsikirja nime idee sain aga lähtudes teemast, mis taustana raamatust läbi jookseb.

Oma uue, alles kirjutamisjärgus käsikirjaga olen paraku paraja portsu otsa sattunud. Loomulikult on pealkirjaga aega veel maa ja ilm, enne tuleks ikka raamat valmis kirjutada, kuid eks see on vist paratamatu, et aeg-ajalt siiski ekslevad mõtted sinna suunda, et “mis siis ka maimukesele nimeks saab”. Maimuke ise ei taha kuidagi oma nime paljastada. Suures meeleheites võtsin ühel õhtul kätte ja lõin google’i otsingusse „How to find a title to your novel“. Nõuandeid ja soovitusi oli mustmiljon, aga lõpuks sattusin ühe huvitava artikli otsa. Kristen Kieffer „How to Title Your Novel“. Artikli autor väidab, et sellel, kas raamat on tegelase-keskne või tegevustiku-keskne, on pealkirja valikul suur roll. Ta on analüüsinud paljude tuntud raamatute pealkirju ning on leidnud nendes kindlad mustrid.

Kuna teema on minu enda jaoks ülimalt põnev ja paeluv, mõtlesin, et miks mitte oma leidu jagada. Ärge siis unustage, et need pole minu mõtted, ma ainult refereerin eelpool nimetatud artiklit. Kristen Kiefferi arvates jagunevad tuntud raamatute pealkirjad enam-vähem järgmiselt:

Tegelase arengust lähtuvate raamatute pealkirjad.

 • Raamatut läbiv teema
  (Uhkus ja eelarvamus, Lunastus)
 • Protagonisti nimi, identiteet või kuidas teised tegelased teda nimetavad
  (Võõramaalane, Õde Carrie, Kääbik)
 • Temaatiline lausung
  (Mina enne sind, Süü on tähtedel)
 • Protagonisti elukutse või hobi
  (Alkeemik, Salamõrtsuka õpilane)

Tegevustikust lähtuvate raamatute pealkirjad.

 • Teiste tegelaste järgi, kes on loos olulised või viivad sündmustikku edasi
  (Lõvi, nõid ja riidekapp)
 • Inimrühma järgi
  (Sõrmuste vennaskond, Ameerika jumalused)
 • Ebatavaline tegevuspaik
  (Jurassic park, Kaks kantsi)
 • Oluline sündmus
  (Näljamängud, Kuninga tagasitulek, Viimane lahing)
 • Mingi objekti olulisus
  (Kuldne kompass, Da Vinci kood, Kiil merevaigus)
 • Tähendusrikas fraas
  (Troonide mäng)

Artikli autor rõhutab, et eelkõige tuleb mõelda ühele lihtsale asjale: ilma millise elemendita poleks see SEE raamat? (Näljamängud ilma Näljamängudeta, Narnia kroonikad ilma riidekapita jne.)

Ütleme nii, et see internetist leitud artikkel oli silmiavav ja andis kõvasti mõtlemisainet. Kindlasti on raamatule pealkirja leidmine endiselt väljakutseid esitav ülesanne, aga on hea teada, et vajaduse korral on olemas ka mõned punktid, mida saab majakana kasutada 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s